Державне агентство
відновлення та розвитку
інфраструктури України

» Водіям та перевізникам » Порядок отримання дозволів на проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів

Порядок отримання дозволів на проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів

Відповідно до вимог чинного законодавства в Україні забороняється проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів без дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданого перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

На сьогоднішній день порядок руху таких ТЗ автомобільними дорогами загального користування регулюється Законами України «Про дорожній рух» та «Про автомобільні дороги», постановами Кабінету Міністрів України від 27.06.2007р. № 879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» та від 18.01.2001р. № 30 «Правила проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами».

Транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним або великоваговим, якщо його габарити, максимальна або осьова маси перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ від 101.10.2001р. № 1306, зокрема:

- за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги – 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах – 4,35 м);

- за довжиною – 22 м (для маршрутних транспортних засобів – 25 м);

- фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів – понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах – до 46 т);

- навантаження на одиночну вісь – 11 т (для автобусів, тролейбусів – 11,5 т), здвоєні осі – 16 т, строєні – 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь – 11 т, здвоєні осі – 18 т, строєні – 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.

Проте, у разі перевезення подільних вантажів (пісок, щебінь, зерно, бетон, бензин і т. ін.) рух транспортних засобів та їх составів з вищезазначеними навантаженнями автошляхами загального користування забороняється.

Окрім того, автомобільними дорогами загального користування місцевого значення забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т.

Законодавством допускається перевищення вищезазначених вагових параметрів на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Підставою для видачі уповноваженим підрозділом Національної поліції такого дозволу на рух є погодження маршруту великовагових та великогабаритних транспортних засобів – документ, що видається дорожніми, комунальними, залізничними та іншими підприємствами і організаціями, який підтверджує можливість безпечного проїзду маршрутом.

Маршрут великогабаритних та великовагових транспортних засобів, що проходить автомобільними дорогами загального користування державного значення кількох областей, потрібно погодити з Державним агентством автомобільних доріг України (Укравтодор).

Якщо ж маршрут таких ТЗ не виходить за межі однієї області то його погоджують:

- служби автомобільних доріг в області – якщо маршрут проходить  автодорогами загального користування державного значення (міжнародними, національними, регіональними  чи територіальними);

- обласні державні адміністрації – якщо маршрут проходить автодорогами загального користування місцевого значення (обласними чи сільськими).

Погодження маршруту великогабаритних та великовагових транспортних засобів автошляхами загального користування державного значення в межах Волинської області здійснюється Службою автомобільних доріг у Волинській області (м.Луцьк, вул.Рівненська, 52б, тел. (0332) 78 54 72, (0332) 78 54 69.

Звертаємо увагу перевізників на те, що відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.10.2013р. №759-р "Про передачу автомобільних доріг загального користування місцевого значення", наказу Державного агентства автомобільних доріг України від 10.11.2017 р. № 416 "Про передачу об'єктів права державної власності", розпорядження Голови Волинської обласної  державної адміністрації від 11.12.2017р. № 619 "Про передачу автомобільних доріг загального користування місцевого значення до сфери управління Волинської обласної державної адміністрації" з 01 січня 2018 року автомобільні дороги загального користування місцевого значення Волинської області перебувають на балансі Департаменту регіонального розвитку та житлово-комунального господарства Волинської облдержадміністрації. Саме туди потрібно звертатись для погодження маршруту великогабаритних та великовагових ТЗ автошляхами загального користування місцевого значення в межах області.

Перевізник, який має намір використовувати великоваговий та/або великогабаритний транспортний засіб, зобов'язаний не пізніше ніж за три доби звернутися до уповноважених установ чи організацій із заявою про видачу погодження маршруту. У заяві повинні міститися відомості про характер і категорію вантажу, загальну масу навантаження на вісь (осі), габарити, технічну характеристику великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, строк перевезення і маршрут. 

З метою забезпечення безпеки руху і збереження автомобільної дороги під час розроблення маршруту великовагового та/або великогабаритного ТЗ беруться до уваги стан дорожнього покриття, сезонні природно-кліматичні фактори, несуча спроможність і габарити штучних споруд.

Після отримання заяви установа чи організація, що уповноважена погоджувати маршрут, визначає розмір плати за проїзд (ставка залежить від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту) і видає перевізнику рахунок до оплати. Погодження маршруту видається лише після пред’явлення перевізником оригіналу платіжного документа, що підтверджує внесення плати за проїзд. У разі прийняття рішення про відмову перевізника від проїзду за погодженим маршрутом внесена плата за проїзд не повертається.

Отримавши погодження маршруту великовагових та великогабаритних транспортних засобів перевізник або уповноважена ним особа повинна звернутись до уповноваженого підрозділу Національної поліції (через центр надання адміністративних послуг), подавши такі документи:

- заяву, в якій зазначаються заплановані строки проїзду транспортного засобу, маршрут руху, геометричні (висота, ширина, довжина) і вагові (загальна вага, осьові навантаження) параметри транспортного засобу, інформація про вантаж, найменування, адреса, телефон перевізника та прізвище відповідальної за перевезення особи;

- копії погоджувальних документів з власниками вулично-дорожньої мережі, залізничних переїздів, мостового господарства, служб міського електротранспорту, електромереж, електрифікації, електрозв’язку щодо проїзду автотранспорту;

- документ, що підтверджує внесення плати за оформлення дозволу.

Якщо маршрут пролягає в межах Волинської області, то дозвіл на проїзд великогабаритних та великовагових ТЗ видається обласним управлінням патрульної поліції.

За оформлення дозволу справляється плата, розмір якої визначається законодавством у сфері надання адміністративних послуг. Переоформлення, видача дубліката та анулювання дозволу здійснюється на безоплатній основі.

Дозвіл видається на одноразовий проїзд великогабаритного та великовагового транспортного засобу. У разі здійснення постійних проїздів по одному маршруту тим самим транспортним засобом дозвіл може видаватися на кілька проїздів, але не більше ніж на три місяці.

 

Файли для завантажування